а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ведне

веднат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Витка на некоја страна, наведнува.
Англиски: bend Албански: dredh
Примери:
Двете кози од старецот ги веднеа гранките и им ги лупеа корите.
2. Спушти надолу, наведне (очи, поглед, глава).
Англиски: turn down Албански: hedhë poshtë
Примери:
Тој посрамен ја ведне главата.
Ведна поглед и излезе во претсобјето.
3. (се ведне) се витка, се наведнува
Англиски: bow Албански: përkulet
Примери:
Се веднат гранките закитени со цветови во семожни бои.
Изведенки
веднење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи