а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ведета

мн. ведети
Вид збор: Именка, женски род
Позната, славна филмска или театарска актерка.
Англиски: star
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи