а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веда

мн. веди
Вид збор: Именка, женски род
1. молња, молскавица, секавица
Англиски: flash Албански: rrufe
Примери:
Негде молсна веда, а потоа се слушна далечен татнеж.
2. Вештерка, зла самовила; суштество што талка ноќе.
Англиски: witch Албански: shtrigë
Употреба: Митологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи