а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ведар

ведриот
Вид збор: Придавка
1. Што е јасен, без облаци.
Англиски: clear
Примери:
Ноќта беше ведра, полна со месечина.
Ведро небо, ведра ноќ, ведар ден.
2. Јасен, спокоен, со живи светли бои.
Англиски: bright
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се загледа во него со своите ведри очички.
Ведра мисла, ведар дух, ведро расположение, ведри бои.
Изрази
Како гром од ведро небо - одненадеж, неочекувано.
Со ведро чело - смело, гордо.
Под ведро небо - на отворено, во природа, без покрив над главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи