а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетира

вегетираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. расте, живее
Англиски: vegetate Албански: vegjetoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Тука успешно вегетираат различни растенија.
2. Води неактивен, пасивен живот; одвај се одржува жив.
Англиски: barely survive Албански: vegjetoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кај нас некои списанија вегетираат на маргините на нашиот културен живот.
Изведенки
вегетирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи