а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетација

мн. вегетации
Вид збор: Именка, женски род
1. Растење, развивање на растенијата.
Англиски: vegetation Албански: vegjetacion, bimësi
Употреба: Ботаника
Примери:
Ѓубрењето на ливадите и пасиштата се применува наесен, кога ќе престане вегетацијата.
2. Растенија, растителен свет.
Англиски: vegetation Албански: bimësi
Примери:
Островите добиваат доволно влага и таму вегетацијата е бујна.
Изведенки
вегетациски прид.
вегетацискиот
Пример: вегетациски циклус
FlexiMac
 менување на македонски глаголи