а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетационен

вегетациониот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на вегетација.
Англиски: vegetational
Употреба: Ботаника
Примери:
Сиромашен крај, кој нема ни поле ни бавча, на самиот крај на вегетациониот појас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи