а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетативен

вегетативни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на животните процеси (растење, исхрана, дишење) на животните и растенијата.
Англиски: vegetative
Употреба: Биологија
Примери:
Вегетативен нервен систем - дел од нервниот систем што ја регулира работата на внатрешните органи.
Вегетативно размножување - бесполово размножување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК