а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетаријанство

(едн.) вегетаријанството
Вид збор: Именка, среден род
1. Исхрана исклучиво со растителна храна.
Англиски: vegetarianism Албански: vegjetarianizëm
Употреба: Гастрономија
2. Вегетаријанско движење, сфаќање дека вегетаријанската исхрана обезбедува телесно и душевно здравје.
Англиски: vegetarianism Албански: vegjetarianizëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи