а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетаријански

вегетаријанскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на вегетаријанец и на вегетаријанство.
Англиски: vegetarian
Примери:
вегетаријански сендвич
вететаринска храна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи