а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вегетаријанец

мн. вегетаријанци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што се храни само со растително храна, што не јаде месо.
Англиски: vegetarian Албански: vegjetarian
Употреба: Гастрономија
2. Приврзаник на вегетаријанство.
Англиски: vegetarian Албански: vegjetarian
Изведенки
вегетаријанка ж.
мн. вегетаријанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи