а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веб-сајт

Види и: сајт (м.)
мн. веб-сајтови
Вид збор: Именка, машки род
Интернет адреса каде што се поставени веб-страници со информации.
Англиски: website
Употреба: Информатика
Изведенки
веб-локација ж.
мн. веб-локации
FlexiMac
 менување на македонски глаголи