а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веалка

мн. веалки
Вид збор: Именка, женски род
Направа за веење, за прочистување на житото.
Примери:
Веалката е во добра состојба, може да се употребува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи