а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдовство

мн. вдовства
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на тој што е вдовец или на таа што е вдовица.
Примери:
И покрај сите страдања и немири, трпев и не побегнав од суровите искушенија на вдовството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи