а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдовец

мн. вдовци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што по смртта на сопругата не се преженил.
Англиски: widower
Примери:
Кога остана вдовец, продолжи да живее со децата.
Изведенки
вдовечки прид.
вдовечкиот
Пример: вдовечки живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи