а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдлабочи

(се) вдлабочат
Вид збор: Глагол, свршен
Се задлабочи, се внесе во нешто.
Англиски: concentrate
Примери:
Од пазува извади некакво старо тефтерче и се вдлабочи над неговите пожолтени страници.
Изведенки
1. вдлабочува несв.
(се) вдлабочуваат
2. вдлабочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи