а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдлабочен

вдлабочениот
Вид збор: Придавка
Што е задлабочен, внесен во нешто.
Англиски: absorbed
Примери:
Вдлабочен во работа.
Вдлабочен во мислите.
Изведенки
1. вдлабочено прил.
Пример: Среде нив, кротко, вдлабочено, барајќи зрна, чекореа гулаб и гулабица.
2. вдлабоченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи