а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдлабнатина

мн. вдлабнатини
Вид збор: Именка, женски род
1. Вдлабено место, дупка, во некоја површина (пат, ѕид).
Англиски: indentation Албански: gropësirë
Примери:
Стоеше пред малата вдлабнатина во ѕидот.
2. Тркалезен или елипсовиден отвор во карпести предели, обично со рамно дно и стрмни страни, дол.
Албански: dhëmbëzim
Употреба: Геологија
Примери:
Во засенчените вдлабнатини на карпата има уште мали латици снег.
Изведенки
вдлабнатинка ж.
мн. вдлабнатинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи