а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдетини

(се) вдетинат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се однесува, стане како дете.
Англиски: become childish
Изведенки
1. вдетинува несв.
(се) вдетинуваат
2. вдетинување ср.
(глаг. им.) се подетини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи