а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдесно

Вид збор: Прилог
По десната страна.
Англиски: right
Примери:
Побегна во една споредна уличка, за миг застана и продолжи вдесно кон својата куќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи