а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдене

вденат; вдени, вденете; вденав, вденаа; вденал; вденат; вденев, вденеа; вденел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14273
1. Вовлече, вовре низ нешто тесно.
Англиски: stick Албански: ngjit
Примери:
Таа се обидуваше да го вдене конецот во иглата.
2. 3афрли нешто, стави на несоодветно место.
Англиски: mislay Албански: hedh
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Каде го вдена клучот да не можам да го најдам.
3. (се вдене) Се скрие, се засолни.
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Каде да се вденеш, ќе те најдам.
Изведенки
1. вденува несв.
вденуваат
2. вденување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК