а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдахновител

мн. вдахновители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што дава вдахновение.
Англиски: inspirer
Изведенки
вдахновителка ж.
мн. вдахновителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи