а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдахновен

вдахновени
Вид збор: Придавка
Што е исполнет со творечки дух и со инспирација.
Англиски: inspired
Примери:
Поетот го грее вдахновената работа.
Изведенки
1. вдахновено прил.
Пример: Архипрезвитерот зборуваше вдахновено.
2. вдахновеност ж.
вдахновение
FlexiMac
 менување на македонски глаголи