а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдахновение

мн. вдахновенија
Вид збор: Именка, среден род
Состојба на творечки полет.
Англиски: inspiration
Примери:
Филозофите и поетите во таа преселба открија извор на вдахновение, па почнаа да пишуваат студии, политички расправи, поезија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи