а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдахне

вдахнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Земе воздух, вдише.
Англиски: inhale Албански: marr frymë
Примери:
Таа вдахна уште еднаш, за да се надиши.
2. Разбуди, оживее во некого нешто, некакво чувство, мисла.
Англиски: inspire Албански: inspiroj, frymëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа мора да им вдахне поголема самодоверба.
Изведенки
вдахнува несв.
вдахнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи