а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вдаде

(се) вдадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се загне, се стрчне по некого.
Англиски: chase Албански: ndjekje
Примери:
Тој се вдаде по крадецот но не успеа да го стигне.
2. Добие можност.
Англиски: pop up Албански: merr rast
Примери:
И беше жал што ниеднаш не и им се вдаде да се сликаат заедно со децата
3. Се даде на работа, се внесе многу во работата.
Англиски: devote Албански: shtihem
Примери:
Лекарот си отиде, а ние се вдадовме во градба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи