а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вграден

вградени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) вгради
Англиски: built-in
Примери:
Со посебен влез се наоѓала кујна со вградена мусандра за чување алишта.
вграден орман
FlexiMac
 менување на македонски глаголи