а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгори

(се) вгорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се вцрви, поцрвене (од сонце оган).
Англиски: burn Албански: skuqem, digjem
Примери:
Силниот оган му го вгори лицето.
Сиот се вгори во лицето.
2. се загрее, зоврие
Англиски: boil Албански: vloj, nxeh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во жилите шумеше вгорената крв од работењето.
Изведенки
1. вгорува несв.
(се) вгоруваат
2. вгорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи