а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгои

Види и: згои (св.)
вгојат
Вид збор: Глагол, свршен
згои
Англиски: fatten
Изведенки
1. вгојува несв.
вгојуваат
2. вгојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК