а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгнезди

(се) вгнездат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Свие гнездо.
Англиски: nest Албански: fole
Примери:
Јато диви гулаби се вгнездиле во карпите.
2. Заземе место, се намести.
Англиски: place Албански: vend
Употреба: Преносно значење
Примери:
Куќата се беше вгнездила помеѓу јаболкниците.
3. Се вовлече, се вреже.
Англиски: nest Албански: fole
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неизвесност се вгнезди во секој од нас.
Мене во срцето ми се вгнезди жал.
Изведенки
1. вгнездува несв.
(се) вгнездуваат
2. вгнездување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи