а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгледа

(се) вгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
се загледа
Англиски: gaze
Примери:
Се вгледа во детската игра.
Изведенки
1. вгледува несв.
(се) вгледуваат
Пример: Сите се вгледуваа во невестата.
2. вгледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи