а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вглави

вглават
Вид збор: Глагол, свршен
Прицврсти, постави во зглоб, во лежиште.
Примери:
Иконата беше вглавена на централниот столб.
Изведенки
1. вглавува несв.
вглавуваат
Го вглавува ракавот на палтото.
2. вглавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи