а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вгази

вгазат
Вид збор: Глагол, свршен
Згазне во нешто.
Англиски: step in
Изведенки
1. вгазува несв.
вгазуваат
2. вгазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи