а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вброи

вбројат
Вид збор: Глагол, свршен
Вклучи, приопшти кон нешто.
Англиски: include
Примери:
Евангелијата не можеме да ја вброиме во литературата, во потесното значење на тој збор.
Изведенки
1. вбројува несв.
вбројуваат
2. вбројување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи