а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вбризга

вбризгаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дава лекарство со инјекција.
Англиски: inject Српски: убризгавати Албански: injekton, mbush
Употреба: Медицина
2. Внесува нешто во празнина со инјектирање.
Англиски: inject Српски: убризгавати Албански: injekton
Употреба: Технологија
Примери:
Вбризга цемент во пукнатината.
Изведенки
1. вбризгува несв.
вбризгуваат
Пример: Вбризгува опиум.
2. вбризгување ср.
Пример: Вбризгување на милиони евра во буџетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи