а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вбие

вбијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. забие
Англиски: drive in Албански: ngul
2. (се вбие) се забие
Англиски: drive in Албански: ngulitem
Изведенки
1. вбива несв.
(се) вбиваат
2. вбивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи