а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вајкар

мн. вајкари
Вид збор: Именка, машки род
Вткаени линии по должината на платното, по основата.
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи