а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вајар

мн. вајарu
Вид збор: Именка, машки род
Уметник што се занимава со вајање.
Англиски: sculptor
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
1. вајарка ж.
мн. вајарки
2. вајарски прид.
вајарскиот
Што се однесува на вајар и на вајарство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи