а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вајарство

(едн.) вајарството
Вид збор: Именка, среден род
Уметност на вајање, на изработување скулптури.
Англиски: sculpture
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Современо сликарство и вајарство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи