а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вашински

Вид збор: Прилог
По ваше, на ваш начин, на ваш јазик.
Примери:
Штом не ме разбираш, ќе ти кажам по вашински.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи