а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вашинец

мн. вашинци
Вид збор: Именка, машки род
Сонародник, човек од ист роден крај со лицето со кое зборува.
Примери:
Можно ли е јас да не припаѓам на таа, глобализирана од неколку луѓе тука, група вашинци, на кои им е тоа важно.
Изведенки
вашинка ж.
мн. вашинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи