а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ваучер

мн. ваучери
Вид збор: Именка, машки род
Вид на чек со кој се плаќаат услуги.
Англиски: voucher
Употреба: Економија , Нестандарден збор
Примери:
Македонски телеком нуди социјален ваучер од 150 денари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК