а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ватерполо

Вид збор: Именка, среден род
Спортска, тимска игра со топка во вода.
Англиски: waterpolo
Употреба: Спорт
Примери:
Денес започнува светскиот шампионат во ватерполо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи