а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ватерполист

мн. ватерполисти
Вид збор: Именка, машки род
Играч на ватерполо.
Англиски: waterpolo player
Употреба: Спорт
Примери:
Ватерполистите од нашата екипа постигнаа одлични резултати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи