а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вата

мн. вати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11408
Чист и преработен памук што служи за преврзување рани, за поставување облека, за јоргани и сл.
Англиски: cotton wool