а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вас

Види и: вие (зам.)
Вид збор: Заменка
1. Долга форма за директен предмет и општа форма (со предлог) од личната заменка вие; кога не е со предлог, освен во поретки случаи, се употребува заедно со кратката форма ве.
Англиски: you Албански: ju
Примери:
Ќе ве видиме и вас што ќе направите.
2. Од почит - Вас Ве, Вас наместо тебе те, тебе.
Англиски: You Албански: ju lutem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи