а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

василичар

мн. василичари
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Преправени, маскирани момчиња кои спроти Нова година, на 14 јануари по новиот календар, одат по домовите, играат разни игри и прават шеги во врска со празникот.
Англиски: masquerade
Примери:
Василичарите до последен момент ги кријат едни од други маските, со што се подгрева карневалската магија во Вевчани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи