а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

васа

васаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. одмаздува
Англиски: take revenge Албански: hak merrem
Примери:
Со нож ќе им васа.
2. совладува, обзема
Англиски: overwhelm Албански: mposht
Примери:
Започна да го васа сон.
3. (се васа) се бори
Англиски: wrestle Албански: luftoj
Примери:
Има ли уште некој вечерва што сака да се васа со мене?
Изведенки
васање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи