а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варџија

мн. варџии
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што пече, прави, што произведува вар.
Албански: gëlqerexhi
2. Тој што продава вар.
Албански: gëlqerexhi
Изведенки
варџиски прид.
варџискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи