а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

варџилница

мн. варџилници
Вид збор: Именка, женски род
1. Место, јама каде што се гасне вар.
2. Продавница на вар.
Албански: shitore gëlqere
FlexiMac
 менување на македонски глаголи